Virtualna i proširena realnost dolaze na tržište u velikom stilu tijekom 2015. i 2016. godine, kao sljedeći veliki pomak informatike. Kako je tehnologija nova i još u zamahu, za investitore je to škakljivo područje jer ne žele investirati dok nisu otvorene sve „karte“. Moglo bi potrajati neko vrijeme dok se tržište ne realizira u potpunosti, ali svaki mjesec radi se veliki korak naprijed.
Kako su mogućnosti virtualne i proširene stvarnosti gotovo neograničene,primjena tehnologije sve je više raširena. Smatra se da će ove platforme u relativno kratkom roku postati sastavni dio svakodnevice, od shoppinga, internet pregledavanja, komunikacije i interakcije. Ovaj potencijal ipak daje dobar vjetar u leđa developerima i investitorima.
Trenutna godišnja vrijednost prometa unutar virtualne i proširene realnosti iznosi oko 5,2 milijarde dolara, kako navode analitičari IDC-a. Iz IDC-a kažu kako predviđaju da će ovogodišnji rast biti preko 200%, a predviđanja su da bi do 2020. godine cjelokupna vrijednost prometa u virtualnoj i proširenoj realnosti trebala biti oko 162 milijarde dolara, što znači da je predviđeni rast skoro dva puta godišnje.
Ova predviđanja temelje se na trenutnom godišnjem rastu te na temelju predviđanja rasta razvoja softvera i hardvera koji prati ovu tehnologiju. Očekivanja su kako će najveći rast ostvariti Azijsko-Pacifičko tržište uključujući i Japan, zatim Sjeverna Amerika te zapadna Europa. Smatra se da će ova tržišta činiti čak ¾ ukupnog prometa.
Do prije nekoliko godina ove tehnologije činile su se kao znanstvena fantastika, međutim, dolaskom novih modela smartphonea i naočala za virtualnu realnost, stanje i tržište se mijenja i raste iz dana u dan.
Pratite nas: